Το σχολείο μας διαθέτει σύγχρονες εγκαταστάσεις που περιλαμβάνουν αίθουσες διδασκαλίας, γραφεία, εργαστήριο πληροφορικής, αίθουσα διαδραστικού πίνακα, αίθουσα πολλαπλών χρήσεων, αίθουσα Φυσικής, αίθουσα εικαστικών, κλειστό γυμναστήριο, χώρους ολοήμερου, κυλικείο, γήπεδο μπάσκετ και βόλεϊ.

Σε τμήμα των κτιριακών εγκαταστάσεων του σχολείου μας φιλοξενείται το 55ο Νηπιαγωγείο Πατρών.

Αναλυτικότερα...

Αίθουσες Διδασκαλίας

Το σχολείο μας διαθέτει 12 αίθουσες διδασκαλίας από τις οποίες οι 4 βρίσκονται στο παλαιό κτίριο, δύο στο ισόγειο και άλλες δύο στον 1ο όροφο και οι υπόλοιπες 8 βρίσκονται στο νέο κτίριο, τέσσερις στο ισόγειο και άλλες τέσσερις στον 1ο όροφο.

Αθλητικές Εγκαταστάσεις

Στον προαύλιο χώρο του σχολείου μας υπάρχουν γήπεδο μπάσκετ και βόλεϊ. Τμήμα του υπογείου χρησιμοποιείται ως χώρος γυμναστηρίου, ιδιαίτερα κατά τις ημέρες με άσχημες καιρικές συνθήκες.

Εργαστήριο πληροφορικής

Στο χώρο του σχολείου μας λειτουργεί αίθουσα πληροφορικής εξοπλισμένη με 13 σταθερούς σταθμούς εργασίας. Επιπλέον για τις ανάγκες των μαθημάτων διατίθονται περιφερειακές συσκευές, όπως εκτυπωτής, σκάνερ και βιντεοπροβολέας. Εκτός από τους σταθερούς υπολογιστές, ο εργαστηριακός εξοπλισμός περιλαμβάνει και 10 φορητούς υπολογιστές (laptop) οι οποίοι βρίσκονται σε ειδικό κινούμενο ερμάριο.

Αίθουσα διαδραστικού πίνακα

Βρίσκεται στον 1ο όροφο, δίπλα από το εργαστήριο πληροφορικής. Η αυτονομία από το εργαστήριο πληροφορικής επιτρέπει τη προγραμματισμένη χρησιμοποίησή της οποιαδήποτε ώρα του προγράμματος από όλους τους εκπαιδευτικούς.

Αίθουσα πολλαπλών χρήσεων

Βρίσκεται στο υπόγειο και χρησιμοποιείται ως κλειστό γυμναστήριο αλλά και για δραστηριότητες όπως σχολικές εορτές, εκδηλώσεις κ.λ.

100 3618 Χώροι Φυσικής - Εικαστικών
100 3623 Χώρος ολοήμερου