Παροχή προσωπικών λογαριασμών στο Πανελλήνιο

και σε όσους μαθητές

δεν διαθέτουν ήδη λογαριασμό

ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΠΡΟΣ ΓΟΝΕΙΣ

Από τη Δευτέρα 16 Νοεμβρίου 2020 έως και 30 Νοεμβρίου 2020 αναστέλλεται η δια ζώσης λειτουργία των Νηπιαγωγείων και Δημοτικών Σχολείων όλης της χώρας σύμφωνα με την υπ. αριθ.. Δ1α/ΓΠ.οικ. 72989/14-11-2020 Κ. Υ.Α. (B’ 5043)

Σύμφωνα και με την υπ. αριθ. πρωτ.155692/ΓΔ4/14-11-2020 εγκύκλιο του Υ.ΠΑΙ.Θ. με θέμα: «Οδηγίες και πληροφορίες για την Εξ Αποστάσεως Εκπαίδευση»:

Η πρωτοβάθμια εκπαίδευση θα λειτουργήσει εξ αποστάσεως με δύο αλληλένδετους τρόπους: Με την εκπαιδευτική τηλεόραση και τη σύγχρονη τηλεκπαίδευση.

Εκπαιδευτική τηλεόραση: Από τη Δευτέρα το πρωί στις 9 π.μ. -πρώτη ημέρα εφαρμογής των μέτρων- θα αρχίσουν να προβάλλονται από την ΕΡΤ2 τηλεοπτικά μαθήματα για μαθητές Δημοτικού. Το πρόγραμμα για την Δευτέρα και την Τρίτη είναι το παρακάτω:

Δευτέρα 16/11/2020 και

Τρίτη 17/11/2020.

Σύγχρονη τηλεκπαίδευση: Οι σχολικές μονάδες της Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης, λόγω της αναστολής λειτουργίας τους, υποχρεούνται να παρέχουν σύγχρονη εξ Αποστάσεως Εκπαίδευση καλύπτοντας τη διδακτέα ύλη.

Η εξ Αποστάσεως διδασκαλία συνιστά το πλέον πρόσφορο εργαλείο για τη συνέχιση της εκπαιδευτικής διαδικασίας στις παρούσες έκτακτες συνθήκες, που βιώνει η χώρα μας εξαιτίας της πανδημίας.

Το πρόγραμμα της σύγχρονης εξ αποστάσεως εκπαίδευσης διαμορφώνεται από τη Διευθύντρια της σχολικής μονάδας σε συνεργασία με τον Σύλλογο Διδασκόντων λαμβάνοντας υπόψη τις σχετικές υπουργικές αποφάσεις και εγκυκλίους του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων.

Ειδικά, για την Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση χρόνος έναρξης εφαρμογής του ανωτέρω Ωρολογίου Προγράμματος ορίζεται η 17η Νοεμβρίου 2020 (εορτή Πολυτεχνείου) και 18 Νοεμβρίου η κανονική έναρξη των μαθημάτων. Η κάθε διδακτική ώρα θα έχει διάρκεια 30’ και θα πραγματοποιείται από τις 2.10 έως τις 5.20 μ.μ. για τα Δημοτικά, συμπεριλαμβανομένων σύντομων διαλειμμάτων.

Η ύλη θα προχωράει κανονικά μέσω τηλεκπαίδευσης.

Το Υ.ΠΑΙ.Θ. έχει εξασφαλίσει δωρεάν χρήση δεδομένων (data) για όποιον συνδέεται στις πλατφόρμες με τις οποίες συνεργάζεται το Υπουργείο για την τηλεκπαίδευση.

Ακόμη και αν κάποιος δεν έχει δυνατότητα σύνδεσης μέσω διαδικτύου, ακόμη και αν δεν έχει υπολογιστή, τάμπλετ, έξυπνο κινητό τηλέφωνο, μπορεί να συνδεθεί στην ψηφιακή τάξη και μέσω τηλεφώνου, με αστική χρέωση.

Θα ακολουθήσουν νέες ανακοινώσεις τόσο στο προσωπικό email του κάθε γονέα / κηδεμόνα όσο και στην επίσημη ιστοσελίδα του Σχολείου.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ

ΑΠΟ ΤΗ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ