9η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού,

Στο πλαίσιο του εορτασμού της 9ης Πανελλήνιας Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού, την Παρασκευή 30 Σεπτεμβρίου οι μαθητές/τριες του σχολείου μας μαζί με τους εκπαιδευτικούς φυσικής αγωγής και τη συνοδεία των δασκάλων τους πήραν μέρος σε πλήθος δράσεων που προάγουν και προωθούν την ενασχόληση με τον αθλητισμό, την ευγενή άμιλλα και έναν πιο υγιή τρόπο ζωής που βασίζεται στην άθληση, τη σωστή διατροφή και την επαρκή ξεκούραση.

Συγκεκριμένα οι μαθητές και οι μαθήτριες της έκτης έπαιξαν ποδόσφαιρο και άλλα ομαδικά παιχνίδια με τους μαθητές του 32ου Δημοτικού Σχολείου Πατρών κατόπιν πρωτοβουλίας του σχολείου μας.

Επιπλέον το σύνολο των μαθητών του σχολείου μας είχε την ευκαιρία να βρεθεί και να συζητήσει με τρεις καλαθοσφαιριστές της ομάδας του Αιόλου Αγυιάς που αγωνίζεται στο πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής κατηγορίας. Πιο συγκεκριμένα τους αθλητές:

$·      Γιαννικόπουλο Βασίλη

$·      Παπαφωτίου Φώτη και

$·      Χατζόπουλο Στέλιο

Ήταν μια πολύ καλή ευκαιρία έτσι ώστε οι μαθητές/τριες του Σχολείου μας, να εμπνευστούν από τη ζωή και την πορεία τους τόσο στον αθλητισμό όσο και στις επιστήμες, αφού οι συγκεκριμένοι αθλητές έχουν καταφέρει να συνδυάσουν τον αθλητισμό με την επιστημονική κατάρτιση.

Στόχος ήταν οι μαθητές μας να ενθαρρυνθούν ώστε να εντάξουν τον αθλητισμό στη ζωή τους ως αναπόσπαστο κομμάτι της υγιούς ανάπτυξης τους.

S.A-1

S.A-9

S.A-2

S.A-3

S.A-5

S.A-7

S.A-6

S.A-7

S.A-8

Στην ενότητα αυτή παρουσιάζονται οι δραστηριότητες που πραγματοποιεί είτε συμμετέχει το σχολείο μας, με τους μαθητές του ή σε συνεργασία με μαθητές άλλου σχολείου και τοπικούς φορείς, εντός και εκτός του σχολικού χώρου.

Δραστηριότητες που αποσκοπούν στην πνευματική ανάπτυξη, στην αισθητική καλλιέργεια, στη δημιουργική έκφραση των μαθητών και στην ευαισθητοποίησή τους σε θέματα που αφορούν το στενότερο και ευρύτερο περιβάλλον τους.

Τέτοιες δραστηριότητες είναι οι εκπαιδευτικές εκδρομές, οι εορταστικές εκδηλώσεις, τα εκπαιδευτικά προγράμματα, οι αθλητικές δραστηριότητες, οι θεατρικές παραστάσεις και διάφορες άλλες δράσεις όπως εθελοντικές αιμοδοσίες, συγκέντρωση τροφίμων κ.λ.