«ΕΝΔΟΣΧΟΛΙΚΕΣ ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΕΣ ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ»

Την Πέμπτη 16 Φεβρουαρίου 2023, πραγματοποιήθηκαν ενδοσχολικές πολιτιστικές εκδηλώσεις στον προάυλιο χώρο του Σχολείου μας,  με σκοπό την επανασύνδεση των μαθητών/τριών με την πολιτιστική μας κληρονομιά, μέσα από την αναβίωση των παραδόσεων, των ηθών και των εθίμων, ενισχύοντας περισσότερο τους άρρηκτους δεσμούς των νέων ανθρώπων, των μαθητών/τριών και των κατοίκων της πόλης με τις ρίζες τους.

Οι εκδηλώσεις αυτές πραγματοποιήθηκαν με την ενεργό συμμετοχή των μαθητών/τριών των Δ΄, Ε΄ και ΣΤ΄ τάξεων, με την ευθύνη και την εποπτεία των υπεύθυνων εκπαιδευτικών τμημάτων και τη συνδρομή των εκπαιδευτικών ειδικοτήτων  και  τις παρακολούθησαν οι μαθητές/τριες των τάξεων Α΄, Β΄ και Γ΄ τάξεων, σύμφωνα με τις σχετικές ΚΥΑ, εγκυκλίους του Υ.ΠΑΙ.Θ. και τις οδηγίες του ΕΟΔΥ σχετικά με τα μέτρα πρόληψης της διασποράς του ιού COVID-19.

Η Δημοτική Μουσική του Δήμου Πατρέων, παίζοντας παραδοσιακά τραγούδια πλαισίωσε  και  ολοκλήρωσε τις ανωτέρω ενδοσχολικές πολιτιστικές εκδηλώσεις του Σχολείου μας.

Ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων, τηρώντας το αποκριάτικο έθιμο της Τσικνοπέμπτης,  προσέφερε δωρεάν σουβλάκι στους μαθητές/τριες του Σχολείου, σε ατομική συσκευασία, κατά τμήμα.

TSIKNO2.jpg

TSIKNO1

TSIKNO3

TSIKNO4

ΕΝΔΟΣΧΟΛΙΚΗ ΕΟΡΤΑΣΤΙΚΗ ΕΚΔΗΛΩΣΗ

– ΚΟΠΗ ΠΡΩΤΟΧΡΟΝΙΑΤΙΚΗΣ ΠΙΤΑΣ

33ου ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΠΑΤΡΩΝ

Σε ευχάριστο κλίμα πραγματοποιήθηκε, την Πέμπτη 19 Ιανουαρίου 2023, ενδοσχολική εορταστική εκδήλωση στο Σχολείο μας, στο πλαίσιο των εορταστικών εκδηλώσεων για την προσφορά των Τριών Ιεραρχών στα γράμματα, με τη συμμετοχή του συνόλου των μαθητών/τριών και των εκπαιδευτικών, κατά τη διάρκεια της πρώτης διδακτικής ώρας του Πρωινού Προγράμματος.

Στην ανωτέρω εκδήλωση παρευρέθη προσκεκλημένος και ο προϊστάμενος του παρακείμενου Ιερού Ναού Αναλήψεως, πανοσιολογιότατος Αρχιμανδρίτης π. Θεόκλητος Παντελίδης, ο οποίος μίλησε στους/στις μαθητές/τριες σχετικά με την προβολή του κοινωνικού και παιδαγωγικού έργου των Μεγάλων Πατέρων και της εν γένει προσφοράς τους στην Εκπαίδευση και τα Γράμματα.

Ακολούθως, με την ευλογία του ιερέα, έγινε η κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του Σχολείου, υποδεχόμενοι τη νέα χρονιά με χαρά, αισιοδοξία και δημιουργικότητα. Τηρώντας τα μέτρα προστασίας, οι μαθητές και οι μαθήτριες κάθε τμήματος παρέλαβαν τα κομμάτια της πίτας τους συσκευασμένα.

Οι πίτες και τα δώρα των τυχερών ήταν ευγενική χορηγία του Συλλόγου Γονέων.

Η Διευθύντρια κόβοντας την πίτα ευχαρίστησε θερμά τον Αρχιμανδρίτη π. Θεόκλητο Παντελίδη για την παρουσία του στην εκδήλωση, καθώς και τον Πρόεδρο και τα Μέλη του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων του Σχολείου για την προσφορά τους και την άριστη και εποικοδομητική συνεργασία Σχολείου και Συλλόγου Γονέων και ευχήθηκε σε μαθητές, εκπαιδευτικούς και γονείς να έχουν μια ευτυχισμένη νέα χρονιά με ζητούμενο την καθολική ΥΓΕΙΑ!

ΚΑΙ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ!!!!

P.P-23-2

P.P-23-4

P.P-23-3

P.P-23-5

P.P-23-111  P.P-23-141

P.P-23-131P.P-23-121

ΕΜΦΑΝΙΣΗ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΩΝ

Δειγματική βόλεϊ 2022-2023

Στο πλαίσιο της διάδοσης του αθλητικού πνεύματος, της γνωριμίας των μαθητών/τριών με τα αθλήματα και της σύνδεσης σχολικού και εξωσχολικού αθλητισμού πραγματοποιήθηκε στις 15/11/2022 από τον ομοσπονδιακό προπονητή βόλεϊ καθηγητή Φυσικής Αγωγής κ. Σπυρόπουλο Δημήτριο παρουσία του εκπαιδευτικού φυσικής αγωγής του σχολείου, κ. Κακαβούλια Δημήτριου, δειγματική προπόνηση στους μαθητές των τμημάτων ΣΤ1 και ΣΤ2, διάρκειας μιας διδακτικής ώρας, με στόχο να γνωρίσουν οι μαθητές του σχολείου καλύτερα το άθλημα του βόλεϊ.

volley3

volley

volley1

volley2

Διαγωνισμός ζωγραφικής HELMEPA

Η Ελληνική Ένωση Προστασίας Θαλάσσιου Περιβάλλοντος διοργάνωσε στις 10/03/2022 τον πανελλήνιο Διαγωνισμό Ζωγραφικής στο πλαίσιο του εορτασμού των 40 χρόνων από την ίδρυση της HELMEPA. Το φετινό θέμα ήταν εμπνευσμένο από το Γλάρο της και το διαχρονικό του μήνυμα «ΟΧΙ σκουπίδια, ΟΧΙ πλαστικά στις θάλασσες και ακτές μας».

Φέτος συμμετείχαν στο διαγωνισμό για την υγεία των θαλασσών μας 5.366 παιδιά εθελοντές "Γλαρόπουλα" Νηπιαγωγείων και Δημοτικών από όλη την Ελλάδα.

Τα δικά μας "Γλαρόπουλα" που έλαβαν μέρος ήταν 15 παιδιά από το Δ1 τα οποία συνεργάστηκαν και δημιούργησαν δύο εκπληκτικές αφίσες με τις οποίες μαζί με τη βοήθεια της εθελόντριας εκπαιδευτικού των εικαστικών μαθημάτων συμμετείχαν σε αυτή την υπέροχη διοργάνωση.

HELMEPA-3

HELMEPA-1HELMEPA-2

Ενδοσχολικό επιμορφωτικό σεμινάριο

Την Τρίτη 24/05/2022 οι εκπαιδευτικοί του σχολείου μας παρακολούθησαν Δια ζώσης ενδοσχολικό επιμορφωτικό σεμινάριο διάρκειας 3 ωρών [σύμφωνα με τον υπ΄αριθμ. ν.4823/2021(Φ.Ε.Κ 136Α/03-08-2021): Αναβάθμιση του σχολείου, ενδυνάμωση των εκπαιδευτικών και άλλες διατάξεις (αρθρ.95 &96)]με θέμα: «Διατήρηση υγείας – πρόληψη – υποστήριξη – αυτοφροντίδα» το οποίο οργανώθηκε από ομάδα εκπαιδευτικών του σχολείου (αποτελούμενη από τους εκπαιδευτικούς: Σμυρνή Διονυσία, Φωτοπούλου Ιωάννα, Παντελή Αθηνά, Διαμαντοπούλου Βασιλική, Παυλόγλου Φωτεινή, Γκοτσοπούλου Θεώνη) και πραγματοποιήθηκε με απόφαση της Διευθύντριας σε συνεργασία με τον Ερυθρό Σταυρό. Στην επιμορφωτική δράση του σχολείου μας παρευρέθηκαν και οι εκπαιδευτικοί του 54ου Δημοτικού Σχολείου Πατρών.

3   4