33ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΠΑΤΡΑΣ

Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο (Π.Σ.Δ.)

Δημιουργίες των μαθητών στο εργαστήριο Τ.Π.Ε.

Δεδομένου ότι, όπως εύκολα αντιλαμβάνεται κανείς, είναι πρακτικώς αδύνατο να αναρτηθούν σε μια ιστοσελίδα όλες οι δημιουργίες των μαθητών μας στα πλαίσια του μαθήματος ΤΠΕ, ωστόσο στη συνέχεια θα παρουσιασθούν ενδεικτικά κάποια από τα αποτελέσματα των δημιουργικών δραστηριοτήτων με τις οποίες ενεπλάκησαν οι μαθητές των τάξεων του σχολείου μας.

Στο πλαίσιο του προγράμματος για το νερό που έλαβε χώρα στο σχολείο μας υπό την αιγίδα της Διεύθυνσης Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Ν. Αχαΐας, και συγκεκριμένα στο μάθημα ΤΠΕ πραγματοποιήθηκαν δραστηριότητες για την ευαισθητοποίηση των παιδιών σχετικά με την εξοικονόμηση νερού που περιελάμβαναν τα εξής:

• Πλοήγηση στον ιστότοπο www.watersave.gr όπου τα παιδιά ήρθαν σε επαφή με διαδραστικό  περιεχόμενο που αφορούσε σε:
    •  Βασικά στοιχεία για το νερό
    • Σπουδαιότητα του νερού για τον άνθρωπο και το περιβάλλον

Η διαδικασία συνεχίστηκε με:

• προβληματισμό και καταγραφή τρόπων εξοικονόμησης
  • απαντήσεις σε ερωτήσεις πολλαπλών επιλογών

και ολοκληρώθηκε με:

• συλλογή εικόνων για το νερό από το διαδίκτυο , και
  • δημιουργία παρουσιάσεων με θέμα την εξοικονόμηση νερού.

Στη συνέχεια παρατίθεται ενδεικτικά μια σειρά κάποιων παρουσιάσεων που κατασκεύασαν τα ίδια τα παιδιά της Δ' Τάξης:

Δ1

.

Στη συνέχεια παρουσιάζονται εικόνες που λήφθηκαν με εργαλείο διαχείρισης τάξης & σύλληψης οθόνης διδάσκοντα (insight files & teacher desk screenshots) από την τρέχουσα δραστηριότητα των μαθητών κατά τη διάρκεια εκπαιδευτικών δραστηριοτήτων, όπου συγκεκριμένα στα μικρότερα τετράγωνα φαίνονται οι οθόνες των μαθητών. Ενδεικτικά παρουσιάζονται δραστηριότητες που αφορούν σε:

Εξάσκηση με τα εργαλεία σχεδίασης στο Word

Εξάσκηση με τις συναρτήσεις στο Excel

Εξάσκηση στη δημιουργία κινούμενων εικόνων με το powerpoint

ΤΑΞΗ Ε2 Word-Σχεδίαση: απλό σχέδιο σπιτιού (κάτοψη)

ΤΑΞΗ Ε1:

α) απλό σχέδιο – σπίτι με αυτόματα σχήματα & αντικείμενα.

β) σχέδιο-σπίτι με διαστάσεις και κείμενο

ΤΑΞΗ ΣΤ2-απλό σχέδιο σπίτι:

ΤΑΞΗ ΣΤ2 Σχέδιο σπίτι με διαστάσεις και κείμενο:

ΤΑΞΗ Δ1 ΑΕΡΟΣΤΑΤΟ WORD DRAWING

ΤΑΞΗ Ε2 EXCEL – ΣΥΝΑΡΤΗΣΗ ΚΑΤΑΜΕΤΡΗΣΗΣ ΥΠΟ ΣΥΝΘΗΚΗ (ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΕΣ “COUNTIF”)

ΤΑΞΗ Δ1 – EXCEL: Η ΕΝΝΟΙΑ ΤΗΣ ΜΕΤΑΒΛΗΤΗΣ ΜΕ ΣΧΕΤΙΚΕΣ & ΑΠΟΛΥΤΕΣ ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΚΕΛΙΩΝ. ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ «ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΦΟΡΟΥ & ΠΟΣΟΣΤΑ»

ΤΑΞΗ Γ1   POWERPOINT –ΚΙΝΟΥΜΕΝΗ ΕΙΚΟΝΑ

Νεότερες αναρτήσεις