Την Πέμπτη 2 Απριλίου 2015, το σχολείο μας συμμετείχε στο 5ο Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας με τις εργασίες των μαθητών της ΣΤ? τάξης που είχαν θέμα : «Απορρίπτουμε τη σχολική βία - Σεβόμαστε τη διαφορετικότητα».

Οι μαθητές και των δύο τμημάτων της ΣΤ΄ τάξης χωρίστηκαν σε ομάδες των 4-6 ατόμων. Η κάθε ομάδα αποφάσισε τι εργασία θα υλοποιήσει (ταινία (video), παρουσίαση, ψηφιακή αφήγηση (digital storytelling)). Με τη βοήθεια των δασκάλων αλλά και των γονιών τους σε κάποιες περιπτώσεις, ολοκλήρωσαν τις εργασίες τους και τις ανάρτησαν στο ιστολόγιο http://33schdiaforetikotita.blogspot.gr που δημιουργήθηκε γι? αυτόν ειδικά το λόγο.

Οι μαθητές της 1ης, 2ης & 3ης ομάδας αποφάσισαν να δημιουργήσουν ταινίες (video). Έγραψαν από μια ιστορία σχολικού εκφοβισμού, μοίρασαν τους ρόλους και τους «έπαιξαν» γράφοντας με κάμερα τις διάφορες σκηνές του σεναρίου. Με το ms moviemaker ένωσαν τις σκηνές και δημιούργησαν την τελική ταινία.

Οι μαθητές της 4ης, 5ης & 6ης ομάδας αποφάσισαν να δημιουργήσουν εργασίες ψηφιακής αφήγησης. Έγραψαν και αφηγήθηκαν φανταστικές ιστορίες με θέμα τη διαφορετικότητα. Στη συνέχεια εικονογράφησαν τις ιστορίες ώστε να οπτικοποιήσουν τους ήρωες και τα σκηνικά τους χρησιμοποιώντας ψηφιακή κάμερα, σαρωτή, tuxpaint. Με τη χρήση audacity (για την ηχοληψία της αφήγησης) και power point (για τη σύνθεση κειμένου, εικόνας και ήχου)δημιούργησαν την τελική ψηφιακή αφήγηση.

Οι μαθητές της 7ης ομάδας αναζήτησαν και συνέλλεξαν πληροφορίες από δημοσιευμένες στο διαδίκτυο έρευνες σχετικές με τη σχολική βία και ετοίμασαν μια παρουσίαση.

A20150402 104934A093-DSCN0385A20150402 105027A093-DSCN0380A093-DSCN0378A093-DSCN0367