ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

ΥΛΟΠΟΙΗΣΗ ΤΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ ΣΧΟΛΙΚΑ ΓΕΥΜΑΤΑ ΣΤΟ 33ο  ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΠΑΤΡΑΣ ΓΙΑ ΤΟ ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2020-2021

Σύμφωνα με την υπ. αριθ. πρωτ. Φ.14/ΦΜ/151935 /Δ1/06-11-2020 εγκύκλιο του ΥΠΑΙΘ με θέμα: «Υλοποίηση προγράμματος “Σχολικά Γεύματα” σε σχολικές μονάδες Α/θμιας Εκπ/σης για το σχ. έτος 2020-21- Ένταξη νέων σχολικώνμονάδων», το 33ΟΔημοτικό Σχολείο Πάτρας συμπεριλαμβάνεται εφεξής στη λίστα των σχολικών μονάδων όπου θα υλοποιηθεί, άμεσα, το πρόγραμμα «Σχολικά Γεύματα» για το τρέχον σχολικό έτος 2020-2021.

ΣΤΟΧΟΣ – ΥΛΟΠΟΙΗΣΗ ΤΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ

Το μενού του προγράμματος αφορά και στις πέντε (5) εκπαιδευτικές ημέρες της εβδομάδας και είναι ειδικά σχεδιασμένο από τον Επιστημονικά Υπεύθυνο για το διαιτολόγιο Πανεπιστημιακό Φορέα για να καλύψει τις διατροφικές ανάγκες των μαθητών/τριών, στo πλαίσιο της υγιεινής μεσογειακής διατροφής.

ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΝΤΕΣ

Το πρόγραμμα απευθύνεται στο σύνολο των μαθητών/τριών, με τη σύμφωνη γνώμη των γονέων-κηδεμόνων αυτών, οι οποίοι συμπληρώνουν υπεύθυνη δήλωση συναίνεσης και στην οποία αναφέρονται τυχόν αλλεργίες-δυσανεξίες των τέκνων τους.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΔΙΑΤΡΟΦΗΣ

Το πρόγραμμα διατροφής των Σχολικών Γευμάτων μέχρι την 31η Δεκεμβρίου 2020 είναι το εξής: πατήστε ΕΔΩ

ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ –ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΣΧΟΛΙΚΩΝ ΓΕΥΜΑΤΩΝ

Το κάθε προσφερόμενο γεύμα είναι ατομικά συσκευασμένο ανά είδος (ζεστό φαγητό και σαλάτα) σε πλαστικούς περιέκτες μιας χρήσεως (C-PET, A-PET & PP), που κλείνουν αεροστεγώς, ώστε να μην επιτρέπουν τις διαρροές κατά τη μεταφορά και να προστατεύουν τα τρόφιμα από σκόνη, έντομα και άλλες ρυπάνσεις. Το ψωμί είναι συσκευασμένο σε κλειστές ατομικές συσκευασίες.

Κάθε συσκευασία συνοδεύεται από χαρτοπετσέτες και κατάλληλα πλαστικά πιρούνια ή κουτάλια – κατά περίπτωση - καθώς και μαχαίρια (χωρίς προεξοχές και ανωμαλίες) μιας χρήσεως.

Σε κάθε συσκευασία αναγράφεται η ημερομηνία παρασκευής και τα συστατικά του γεύματος (π.χ. σαλάτα εποχής και κυρίως ζεστό πιάτο).

Τα γεύματα είναι τοποθετημένα σε ειδικούς θερμοθαλάμους μεταφοράς τροφίμων με τον ασφαλή ενδεδειγμένο τρόπο. Οι σαλάτες μεταφέρονται σε ψυκτικούς θαλάμους.

Ως εκ τούτου:

1.  Στο Σχολείο μας θα παρέχεται καθημερινά ζεστό γεύμα συσκευασμένο σε ατομικές μερίδες που θα καταναλώνουν οι μαθητές μας στο Ολοήμερο Πρόγραμμα (την ώρα της Διατροφικής Αγωγής) και οι υπόλοιποι μαθητές θα το παίρνουν στο σπίτι τους σε ένα τσαντάκι που θα φέρουν καθημερινά μαζί τους για να αποφεύγονται ατυχήματα από διαρροές υγρών.

2.  Το γεύμα θα περιλαμβάνει σαλάτα, ψωμάκι κι ένα κύριο πιάτο. Καθένα από αυτά θα είναι συσκευασμένο σε ειδική συσκευασία που θα πρέπει να ανοίγεται προσεκτικά.

3. Όσοι γονείς επιθυμείτε να συμμετάσχει το παιδί σας στο πρόγραμμα, παρακαλούμε να συμπληρώσετε προσεκτικά την υπεύθυνη δήλωση που σας εστάλη και να την επιστρέψετε στο σχολείο μέχρι και την Τετάρτη 11 Νοεμβρίου 2020.

4.  Επισημαίνουμε ότι απαιτείται μία δήλωση για κάθε παιδί που θα συμμετάσχει στο πρόγραμμα.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΗ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ

ΑΠΟ ΤΗ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ

Σε ΦΕΚ η ΚΥΑ (Κοινή Υπουργική Απόφαση)

για την παράτασηαναστολής